Tüm Yazılar

Perde Seçimi Nasıl Olmalı

 Perdeler iç dekorasyonun en önemli parçalarından biridir. Doğru renkte, ölçüde ve işlevine uygun bir perde seçtiğimizde oldukça ferah, şık ve göz alıcı bir dekorasyona sahip olabiliriz. Bunun için öncelikle
perdenin işlevine karar vermeliyiz.

FON PERDE SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR

Fon perde seçiminde en önemli kriterlerimiz tabi ki mobilyamız olmalıdır.
Bunun dışında duvar rengimiz, kullandığımız tül ile uyum ve seçeceğimiz kumaş da çok önemlidir. Bunun yanı sıra doğru ölçü almamız da perdelerimizi bizimiçin daha kullanışlı hale getirecektir.

TÜL PERDE SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR

Salon perde seçiminde fon perde de olduğu gibi mobilyamızla uyuma dikkat etmeliyiz. Salonun konumu ışık düzeyi ve büyüklüğü de bizim için çok önemlidir. Eğer iç mekanın görünmesinde bir problem yoksa
( varsa güneşlikle kombinleye biliriz) sade tüller salonu oldukça ferah gösterecektir.

Oturma odası için seçim yaparken görsellikten daha çok kullanışlı olmasına özen göstermeliyiz. Bunun dışında yine mobilyamızı ve nasıl bir dekorasyona sahip olmak istediğimizi düşünerek karar verebiliriz.

Yatak odası için tül perde seçimi yaparken özellikle yüksek tavanlı bir yatak odasına sahipsek klasik tül perde modelleri kullanabiliriz. İç mekanın görüntülenmemesi açısından kalın ve sık dokumalı perdeler tercih edebiliriz.

Alçak tavanlı yatak odasına sahipsek güneşlik ile sade tüller yine doğru tercih olacaktır.

BLACKOUT KARARTMA PERDE SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR

Blackout perde son yıllarda çocuk odaları ve yatak odalarında kendine oldukça yer etmiş bir perde modelidir. Öyleyse blackout (karartma) perdenin işlevi nedir öncelikle ona bakalım .

 Blackout perdenin en önemli özelliği ışık geçirmez olmasıdır. Bunun dışında kalın dokuma yapısıyla evlere yalıtım desteği verir. Yani termal özelliği sayesinde yazın ısıyı kışın ise soğuğu bloklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir